top of page

Аліменти: що потрібно знати?

  • Фото автора: Діана Диких
    Діана Диких
  • 17 квіт.
  • Читати 2 хв

В  чинному законодавстві України питання аліментів регулюється Сімейним кодексом України. Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.


Що таке аліменти?

Аліменти - це кошти, які один із батьків зобов’язаний виплачувати на утримання дитини у випадку, якщо дитина проживає з іншим із батьків. Це можуть бути як:

--> добровільні виплати за домовленістю сторін;

--> стягнення в судовому порядку.


Способи стягнення аліментів:

  1. Добровільна угода. 

Подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначити умови, розмір та строки виплати аліментів. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

 

  1. Судовий порядок. Якщо домовитися не вдається, один із батьків має право подати позов до суду. Суд може призначити аліменти:

    --> у частці від доходу (1/4 на одну дитину, 1/3 — на двох, 1/2 — на трьох і більше);

    --> у фіксованій грошовій сумі.

При цьому, зазначу, що аліменти має право стягнути не тільки жінка з чоловіка, але й чоловік з жінки!


Мінімальний розмір аліментів:

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.


Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2025 року для дiтей вiком до 6 рокiв становить - 2563 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років - 3196 грн. Такий же розмір був визначений і в 2024 році.


Відповідальність за несплату аліментів:

За ухилення від сплати аліментів чинним законодавством України передбачено:

* нарахування пені, штрафів;

* обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

*  обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

*  притягнення до адміністративної та  кримінальної відповідальності.


Аліменти - це форма реалізації обов’язку батьків піклуватися про дитину, а не покарання. Щоб уникнути конфліктів та помилок, рекомендуємо звернутися до адвокатів компанії «ЮРДЕФЕНДЕР». Ми забезпечимо професійний супровід у підготовці угоди або позову, захищаючи ваші права та інтереси в рамках чинного законодавства України.


© 2024 ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "ЮРДЕФЕНДЕР"

bottom of page