top of page

Запит від правоохоронців в порядку ст. 93 КПК України. Чи потрібно надавати відповідь?

  • Фото автора: Владімірова Ольга
    Владімірова Ольга
  • 15 квіт.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 17 квіт.

Дуже часто поліція, прокуратура або інші правоохоронні органи полюбляють звертатись із запитами в порядку ст. 93 КПК. Багато хто лякається таких запит і або швидко відповідає (надаючи всю інформацію), або починає панікувати.

Правоохоронні органи досить часто застосовують положення ст. 93 КПК України та звертаються з запитами до суб’єктів господарювання про надання інформації та копій документів. Аргументують свою вимогу тим, що ними здійснюється досудове розслідування певного кримінального провадження та з метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність щодо отримання інформації та копій документів.

Що ж насправді визначено положеннями ст. 93 КПК України та який порядок встановлено законом щодо отримання копій документів?


Так, статтею 93 КПК України визначено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.


Тобто, відповідно до ст. 93 КПК України, правоохоронній органи мають право витребовувати та отримувати від державних органів та суб’єктів господарювання копії документів, що мають значення для встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення.


Однак, порядок реалізації повноважень (правова процедура) щодо витребування документів від підприємств, установ та організацій визначений главою 15 КПК України і здійснюється у формі отримання тимчасового доступу до речей і документів.


Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити їх виїмку). При цьому частиною 2 статті 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.


Тобто, слідчий, прокурор спершу мають підготувати клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, в якому вказати перелік документів та обґрунтувати необхідність отримання доступу до цих документів, а також яке значення вони мають да вказаного кримінального провадження. Таке клопотання розглядається слідчим суддею та за результатами розгляду постановляється ухвала, строк дії якої не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.


Тож, чи надавати відповідь на даний запит? Так, однозначно ви маєте відреагувати та надіслати відповідь. А от чи надавати на підставі отриманого запиту витребувані документи та інформацію – це вже виключно ваше рішення. Адже надання копій документів у відповідь на отриманий запит є вашою добровільною згодою.


Тому, в першу чергу потрібно проаналізувати зміст отриманого запиту, визначити чи мають вказані у запиті документи відношення до вказаного кримінального провадження і за результатами розгляду прийняти рішення щодо змісту відповіді, яку ви направите органу досудового розслідування.


У разі якщо Вам необхідна допомога, адвокати компанії «ЮРДЕФЕНДЕР» допоможуть вам проаналізувати отриманий запит та сформувати на нього відповідь. Звертайтесь, за за вказаними на сайті телефонами або заповнивши форму звернення

© 2024 ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "ЮРДЕФЕНДЕР"

bottom of page